210288-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flisavägens LSS-boende, nybyggnation
Referensnummer: 2018/00163-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggentreprenaden omfattar projektering och utförande av ett nytt korttidsboende och diverse bi- och teknikutrymmen samt tillhörande markarbeten.
Denna nybyggnation ska för de delar som omfattas av förfrågningsunderlaget projekteras, byggas och dokumenteras i nivå med miljöbyggnad Silver. Västerås Stad kommer att bekosta certifieringsavgiften.
Västerås Stad har högt ställda miljökrav. Enligt beslut i Fastighetsnämnd ska samtliga nybyggnationer certifieras enligt miljöbyggnad klass Silver. Se www.sgbc.se om mer information avseende certifiering enligt klass Silver och Sweden Green Building Council.
Option gällande inomhustäckning för mobiltelefoni. Optionen ska vara giltig en månad efter att byggnaden är tät och mätning av mobiltäckning har genomförts.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 42 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen