210295-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kävlinge: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kävlinges nya badhus, Kävlinge kommun
Referensnummer: 18/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kävlinge kommuns nuvarande två badhus är byggda på 1970-talet och har använts flitigt under många år. Nu börjar badhusen nå slutet på sin tekniska livslängd och Kävlinge kommun har därför sedan 2014 utrett behov och kostnader för olika alternativ till dessa anläggningar. En utredningen föreslår att nuvarande anläggningar ersätts av ett nytt badhus i den nya stadsdelen Stationsstaden i Kävlinge centrum. Badhuset ska rikta sig till såväl familjer som till motionärer och föreningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45212210 Byggnation av idrottsanläggningar för en enda idrottsgren, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen