210296-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Domaren 4, Eskilstuna Skiftingehus fsk. Rivning samt nybyggnad
Referensnummer: 18/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
BTA nybyggnad förskola: ca 3092 m2.
BTA nybyggnad kulvert: ca 400 m2.
BTA nybyggnad källsorterings- godsmottagningsbyggnad ca 190 m2.
BTA rivning befintlig förskola: ca 1300 m2.
BTA rivning befintlig transportgång samt trapphus ca 130 m2.
BTA rivning befintligt sophus ca 45 m2.
Behandlad markarea: ca 13 200 m2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45343000 Installation av brandskydd, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen