Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AIS Data.
Referensnummer: 2017/787/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63724100 Positionsbestämning till havs
II.1.4.
Kort beskrivning
This is an invitation to participate in a negotiated procedure regarding the delivery of AIS data. SMHI intends to enter an Agreement with 1 supplier who shall deliver AIS data to SMHI.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 63720000 Stödtjänster för sjötransport, 71351600 Väderprognosticering, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SMHI intends to enter an Agreement with 1 supplier who shall deliver AIS data to SMHI.