210341-2020 - KonkurrensutsättningSverige-HÄRNÖSAND: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilbokningssystem 2020
Referensnummer: 20RS4114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av Bilbokningssystem, både hård- och mjukvara, enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Med Bilbokningssystem i denna upphandling avses:
— Bilbokningstjänst via en webbtjänst- Digital körjournal- Automatisk insamling av kördata från våra fordon- Tjänst som föreslår alternativa sätt att resa genom samåkning i befintliga bokningar, buss eller annat kollektivtransportmedel
Bilbokningssystemet ska underlätta för Regionens medarbetare att välja ekonomiskt och klimatsmart resande.
4 huvudorter är aktuella för införandet av systemet fullt ut. Sundsvall, Sollefteå, Örnsköldsvik samt Härnösand (2 platser).
Kördata från övriga bilar inom Regionen ska kunna hanteras via systemet.
Avtalet planeras börja gälla 2020-10-01 tom 2024-09-30 med förlängning upp till 24 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31711300 Elektroniska system för tidsregistrering, 48219300 Programvara för administration, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen