210344-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Utredning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utredningstjänster oriktiga hyresförhållande
Referensnummer: 20/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79720000 Utredning
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgshem AB inbjuder härmed intresserade marknadsaktörer att lämna anbud på denna upphandling vilken omfattar utredningstjänster av oriktiga hyresförhållande. Med oriktiga hyresförhållande avses misstänkta fall av otillåten andrahandsuthyrning som avses i 12 kap jordabalken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis, 75123000 Fastighetsförvaltning, 79111000 Juridisk rådgivning, 79130000 Tjänster avseende juridisk dokumentation och certifiering, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helsingborgshem AB inbjuder härmed intresserade marknadsaktörer att lämna anbud på denna upphandling vilken omfattar utredningstjänster av oriktiga hyresförhållande. Med oriktiga hyresförhållande avses misstänkta fall av otillåten andrahandsuthyrning som avses i 12 kap
Jordabalken.