Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Vårvik, Trollhättans kommun
Referensnummer: 21/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs som ett selektivt förfarande och omfattar projektering och produktion av ca 200 lägenheter, samt underjordiskt garage. Förfrågningsunderlaget kommer att ge ett stort utrymme för utsedda anbudsgivare att själva rita och projektera efterfrågad nyproduktion.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45223310 Byggnation av underjordiskt garage, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen