210367-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Geoteknisk fältundersökning.
Referensnummer: E2016-02491
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsuppdraget innebär att under avtalstiden utföra kontrakt (avrop) som beställaren har behov vad gäller geotekniska fältundersökningar. Uppdraget omfattar utförande och rapportering av geotekniska fältundersökningar, så som sondering, provning, störd och ostörd jordprovtagning. Uppdraget omfattar även, i mindre omfattning, etablering av grundvattenobservationsrör samt enklare miljötekniska fältundersökningar och provtagning av jord.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351500 Markundersökningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen