210369-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och reparationer av personbilar och lätta lastbilar
Referensnummer: 2020/1209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fordonsverkstäder för service och reparationer på personbilar och lätta lastbilar (<3,5 ton).
Leverantören ska vara en så kallad allverkstad och ska kunna utföra erforderlig service och reparationer på samtliga fordonsmärken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50111000 Skötsel, reparation och underhåll av bilpark, 50112000 Reparation och underhåll av bilar, 50112100 Reparation av bilar, 50114000 Reparation och underhåll av lastbilar, 50114100 Reparation av lastbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att säkerställa att Landskronas Stads fordonspark (personbilar, släp och lätta lastbilar upp till 3,5 ton) fungerar på ett tillfredställande sätt genom service, uppdaterad service-bok i bil och i system samt byte av reservdelar och eventuella reparationer på samtliga fordonsmärken. Anbudsgivare ska tillhandahålla de tjänster och produkter som Landskrona Stad efterfrågar. Verkstadsverksamhet som berör avtalsområdet bedrivs delvis även i Staden egen regi, varför upphandlingen gällande reparationer är att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
I dagsläget uppgår stadens fordonspark till följande antal:
120 stycken. personbilar, 70 stycken lätta lastbilar och 27 stycken släp. Modeller och antal kan förändras över perioden. Anbudsgivare ska därför kunna hantera alla fordonsmärken.
Fordonens bränsletyp varierar med såväl fossilbränslen som fordons-gas och el. Eftersom fordonsparken förändras över tid ansvarar anbudsgivaren för att dess personal besitter relevant och uppdaterad kunskap och kompetens (t.ex att ge utförda gasintyg) för att klara av samtliga avtalade åtaganden och utvecklas i takt och enlighet med tillverkar- och branschkrav.
Service ska utföras fackmannamässigt och i enlighet med respektive fordonstillverkare rekommendationer. Reservdelar ska vara av sådan kvalitet att samtliga garantier fortsätter att gälla enligt fordonstillverkarens krav.
Anbudsgivare ska efterfölja branschstandard och lagar kopplade till verksamheten avseende miljö, teknisk utrustning etc.
Upphandlingen är en upphandling utan volymförpliktelser. Observera att det kan finnas redan gällande serviceavtal för fordon som berör upphandlingens område. Dessa avtal upphör inte att gälla med anledning av denna upphandling.
Föregående år var volymen 1.200.000 kr. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 7.000.000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalstiden är två (2) år med möjlighet att förlänga 1+1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.