210371-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Geoteknisk utredning.
Referensnummer: E2016-02490
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsuppdraget innebär att under avtalstiden utföra kontrakt (avrop) som beställaren har behov vad gäller geotekniska utredningar. Utredningarna kan variera från enklare översiktliga utredningar till mer komplicerade och komplexa. I ramavtalsuppdraget kan även bergtekniska utredningar komma att avropas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351500 Markundersökningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen