210395-2020 - KonkurrensutsättningSverige-BORÅS: Larmövervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt trygghetssystem inkl. larmcentral
Referensnummer: 2020-00039IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Borås Stad bjuder härmed in intresserade till att lämna anbudsansökan som leverantör av Digitalt trygghetssystem med bl.a. nedanstående funktioner:
— Webbaserat IT-system,
— En mobil-app
— Kommunikationsenhet, (hubb),
— Sensorer och välfärdsteknik
— Mobil kommunikationsenhet, (mobilt trygghetslarm)
— Larmcentral
IT-system och välfärdsteknik och larmcentral enligt ovanstående ska levereras som en tjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32235000 Slutet övervakningssystem, 35121700 Larmsystem, 35125000 Övervakningssystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen