210431-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Arvika: Stödtjänster för system
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll och support av Procapita/Edlevo
Referensnummer: Dnr: 2023-239
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Arvika kommun har för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB, org. 556052-7466, avseende support, underhåll och vidareutveckling av IT-systemet Procapita/Edlevo. Systemet Procapita/Edlevo med tillhörande moduler, används som stöd för dokumentation och arbete inom förskola, skola, gymnasieskola och vuxenutbildning. För att systemet ska fungera i verksamheten behöver det göras kontinuerliga uppdateringar, förbättringar och felrättningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen