210486-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Gånghjälpmedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn upphhandling av produkter Isokod 044815
Referensnummer: DHMS 1805-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141720 Gånghjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av motoriserat gå och ståhjälpmedel för brukare utan rörelseförmåga för gå och stå. produkten ska vara CE märkt enligt det medicintekniska direktiver. Produkten ska kunna anpassas efter brukarens individuella behov. Produkten ska ha funktioner typ Innowalker eller liknande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33180000 Funktionellt stöd, 33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förhandsinsyn Upphandling ISO kod 044815 Arm, bål och benträningsredskap.