210510-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och Däckservice
Referensnummer: 2020/1210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av däck, däckservice samt däck‐ och fälgreparationer till fordon i Landskrona stad.
Uppdraget innebär att tillhandahålla däck, däckbyten och olika sorters reparationer på däck och fälg samt tillhörande tjänster för Landskrona Stads fordonsflotta. Landskrona Stads fordonsflotta består av cirka 120 personbilar, 70 lätta lastbilar samt 15 tunga fordon. Utförande av uppdraget ska ske enligt planering i förväg men kan också behöva utföras akut vid sådana behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående år var volymen 1.111.000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 5.000.000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalstiden är två (2) år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet attbetrakta som ett komplement till den egna verksamheten.