210524-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Databastjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbaserade rättsdatabastjänster
Referensnummer: 1820-2019/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar webbaserade rättsdatabastjänster. Anbud kan lämnas på ett eller båda av följande anbudsområden:
A - Allmän juridisk databastjänst
B - Webbtjänst med omvärldsbevakning av juridisk information
Riksdagsförvaltningen (RDF) har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör per anbudsområde. För ytterligare information hänvisas till upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
A. Allmän juridisk databastjänst
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48610000 Databassystem, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För detta anbudsområde söker RDF en rättsdatabastjänst som ger tillgång till juridisk information i en lättillgänglig sammanhållen tjänst. Den juridiska informationen ska vara både bred och specifik och täcka ett antal juridiska ämnesområden.
B. Webbtjänst för omvärldsbevakning av juridisk information
Del nr: 2
För detta anbudsområde söker RDF en rättsdatabastjänst som ger tillgång till omvärldsbevakning av juridisk information i en lättillgänglig sammanhållen tjänst.