210529-2020 - ResultatSverige-Lycksele: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsresor
Referensnummer: UH-2020-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innefattar att tillhandahålla erforderligt antal fordon och chaufförer för verksamhetsresor med buss. Med verksamhetsresor avses i den här upphandlingen vissa skolskjutsar inom Lycksele tätort samt beställningstrafik för bad-, slöjd-, idrott och friluftsdagar.
Upphandlingen syftar till att upprätta ett avtal som tillgodoser Lycksele kommuns behov av trafiksäkra, tillgänglighetsanpassade, miljövänliga och ekonomiskt effektiva transporter av skolbarn och elever.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen