210582-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård 2017.
Referensnummer: 17INK64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Piteå kommuns huvudsakliga behov av företagshälsovård för kommunens anställda.
Piteå kommun har genom åren arbetat traditionellt med företagshälsovård. Arbetet har till stor del inneburit ett fokus på efterarbete, när det redan har hänt, än ett proaktivt förebyggande och främjande perspektiv för att motverka ohälsa.
För att bryta i perspektiven, se andra möjligheter samt lägga ett större fokus på att ett hälsofrämjande perspektiv omfattar upphandlingen 3 delområden:
1. Företagshälsa – det vi traditionellt kallar företagshälsovård.
2. Arbetslagsutveckling.
3. Hälsofrämjande insatser.
Anbudsgivaren kan svara på hela upphandlingen eller på en eller flera delområden.
Den huvudsakliga inriktningen under avtalsperioden är tidiga insatser och åtgärder på gruppnivå som syftar till att främja medarbetarnas hälsa och vid uppkommen ohälsa, underlätta och möjliggöra återgång i arbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 21 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arbetslagsutveckling
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85147000 Företagshälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Piteå kommun gjorde våren 2016 en kartläggning av sjukfrånvaron. I analysen framkom det tydligt att grupper inom samma yrkesområde hade olika strategier för att klara sitt uppdrag. Forskning visar att upplevd kontroll och delaktighet är viktiga friskfaktorer. Piteå kommun vill att leverantören skall bidra till att arbetslag skall bli mer självständiga och ta ansvar för sin egen situation. Denna tjänst innefattar 3 delar:
1. Kartläggning inför arbetslagsutveckling.
2. Arbetslagsutveckling för stor grupp, fler än tio deltagare/medarbetare.
3. Arbetslagsutveckling för liten grupp, upp till och med 10 deltagare/medarbetare.
Tjänsten skall minst omfatta:
— Kartläggning inför arbetslagsutveckling – vilka insatser behövs för att arbetslaget skall påbörja en utveckling för att på ett hälsosamt sätt klara sitt uppdrag samt vilket stöd behöver chefen för att driva arbetet. Genomförd kartläggning skall dokumenteras skriftligt av leverantören och överlämnas till beställaren så att ev. vidare ställningstagande kan göras utifrån behov och önskemål från beställaren. Kartläggningen kan utgöra ett första steg i processen om beställaren är osäker över vilket behov av insatser som behövs.
Om beställande chef vill gå vidare med ett utvecklingsarbete efter kartläggningen skall leverantör kunna erbjuda insatser så som:
— Teamutveckling i arbetslag.
— Konfliktlösning i arbetslag.
— Riskbedömningar i arbetslag.
— Handledning för samarbete i arbetslag.
Ovan tjänster skall kunna avropas i mån av behov, oberoende av varandra, och skall kunna skräddarsys utifrån aktuella önskemål. För mer ingående information om upphandlingen av aktuellt delområde, se aktuella upphandlingsdokument.
Företagshälsa
Del nr: 2
Piteå kommun ser företagshälsa som en viktig expertresurs inom arbetsmiljö och rehabiliteringsområdet. Piteå kommun är angelägen om att inom området företagshälsa erhålla ett effektivt och initiativrikt stöd i förebyggande arbetsmiljöarbete. Leverantören skall ha kompetens att identifiera och beskriva sambanden mellan arbetsmiljö, organisation, produktivitet och hälsa. Piteå kommun arbetar professionellt och målinriktat med rehabiliteringsarbete och förutsätter att leverantören har en arbetsmetodik som kompletterar kommunens övergripande mål och genusperspektiv. Anbudsgivaren skall erbjuda följande kompetenser: Företagsläkare – legitimerad läkare, företagssköterska – legitimerad ssk, beteendevetare, psykolog, fysioterapeut/ergonom, arbetsmiljöingenjör. För mer ingående information om upphandlingen av aktuellt delområde, se aktuella upphandlingsdokument.
Hälsofrämjande insatser
Del nr: 3
Piteå kommun ser hälsofrämjande insatser ur ett brett perspektiv. Arbetsgivarens ansvar för att skapa goda villkor, att erbjuda möjlighet till utveckling och bidra till en bra kultur på arbetsplatsen. Men det innefattar även individens eget ansvar för sin hälsa och sitt välbefinnande. Denna tjänst innefattar 4 delar:
1. Inspirationsföreläsningar inom genren ”hälsofrämjande insatser” med fokus på hälsa och livsstil. Inspirationsföreläsningarna skall kunna avropas i mån av behov och skall kunna skräddarsys för Piteå kommuns rådande behov. Den tänkta ambitionen i Piteå kommun är att dessa inspirationsföreläsningar skall kunna genomföras ca fem (5) gånger per år med grupper upp till max. 200 deltagare/medarbetare. Lokal för arrangemanget planeras tillsammans med Piteå kommun och skall kunna genomföras på olika platser i kommunen för att skapa goda förutsättningar för alla medarbetare att delta.
2. Motivationsarrangemang för fysisk aktivitet. Motivationsarrangemanget skall locka till eget ansvar för sin fysiska- och psykiska hälsa. Motivationsarrangemangen skall kunna avropas i mån av behov och skall kunna skräddarsys för Piteå kommuns rådande behov. Den tänkta ambitionen i Piteå kommun är att dessa motivationsarrangemang skall kunna genomföras ca fem (5) gånger per år med grupper upp till max. 200 deltagare/medarbetare på olika platser inom Piteå kommun. Lokal för arrangemanget planeras tillsammans med Piteå kommun och skall kunna genomföras på olika platser i kommunen för att skapa goda förutsättningar för alla medarbetare att delta.
3. Hälsofrämjande insatser för stor grupp, fler än tio deltagare/medarbetare. Avser avrop av aktiviteter, insatser, föreläsningar, utbildningar, e-learning etc. samt olika tänkbara arrangemang inom områden som främjar hälsa på arbetsplatsen.
4. Hälsofrämjande insatser för liten grupp, upp till och med tio deltagare/medarbetare. Avser avrop av aktiviteter, insatser, föreläsningar, utbildningar, e-learning etc. samt olika tänkbara arrangemang inom områden som främjar hälsa på arbetsplatsen. Leverantören skall kunna erbjuda både inspiration, motivation och stöd för en hälsosam livsstil. Arbetssätt och metoder skall vara väl prövade och grundade i aktuell forskning som finns inom området. För mer ingående information om upphandlingen av aktuellt delområde, se aktuella upphandlingsdokument.