Upphandlingen avser ramavtal avseende successiva leveranser av IT-utrustning inom område datacenter.
Inbjudan
Falkenbergs kommun med deltagande upphandlande myndigheter inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende ramavtal gällande produktförsörjning inom område datacenter.
Anbudsgivning sker enligt villkor i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30211000 Stordator, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 30236000 Diverse datautrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling ska leda till ramavtal som tecknas med minst tre leverantör om antalet anbud så medger. Avsikten är att teckna kontrakt med samtliga leverantörer som uppfyller kraven enligt upphandlingsdokumentet. Under avtalstiden kommer samtliga beställningar att föregås av en så kallad förnyad konkurrensutsättning vilket innebär att samtliga avtalsleverantörer kommer blir tillfrågade att lämna offert vid varje enskilt beställningstillfälle.