2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av konsult för utförandet av OVK
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för OVK samt rengöring av ventilationskanaler och sotning. Beställaren planerar att teckna avtal med två konsulter, förutsatt att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer. Konsulterna ska uppfylla specificerade krav på kompetens och erfarenhet enligt angivna roller. Uppdrag kommer att avropas löpande inom ramavtalet, där varje uppdrags omfattning preciseras separat. Avrop sker enligt fastställda villkor och samtliga uppdrag är lokaliserade inom Upplands Väsby kommun. Väsbyhem förvaltar cirka 5000 bostäder, vilket ligger till grund för upphandlingens omfattning. De angivna volymerna baseras på tidigare statistik men kan variera, och beställaren garanterar inga fasta volymer. Leverantören är skyldig att möta det faktiska behovet oavsett omfattning. Tidigare års uppskattade värde för tjänsterna uppgår till cirka 1,7 miljoner kronor, medan avtalets takvolym är satt till 7,5 miljoner kronor. Syftet med ramavtalet är att säkerställa kostnadseffektiva uppdrag med hög kvalitet. Samarbetet mellan Väsbyhem och konsulterna ska präglas av ömsesidigt förtroende. Konsulterna ansvarar för kvalitetssäkring och har mandat att fatta beslut inom sina uppdrag. Även Väsbyhems befintliga och framtida dotterbolag har rätt att avropa från avtalet.
Intern identifierare: UPVH/2025:6
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71631000 Teknisk besiktning
Ytterligare klassificering (cpv): 39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39560000 Diverse textilier, 39563500 Textilartiklar för tekniskt bruk, 39563530 Ventilationskanaler, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71630000 Teknisk besiktning och provning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling av konsult för utförandet av OVK