210620-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Mora: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städuppdrag inom Mora kommun
Referensnummer: 2022/00055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Städuppdrag inom Mora Kommuns verksamheter för skola, förskola, kontor/administrativa lokaler samt lokaler som ägs av de kommunala bolagen Morastrand och Mora kommunfastigheter AB
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal med vinande leverantör.
Mora kommun ställer krav på flexibilitet, proaktivitet och samverkan där leverantörens samarbetsvilja och bemötande mot Mora kommun, dess hyresgäster, besökare, personal, lärare och elever är viktigt.
Leverantörens uppdrag är att över tid säkerställa en jämn städkvalitet.
Städningen ska bidra till:
• Synligt rent i alla lokaler
• Ett positivt helhetsintryck
• Vård av lokaler, dess ytmaterial och inredning på ett sådant sätt att onödigt slitage undviks
Städningen ska bedrivas med hänsyn verksamhetens art så att störningar i möjligaste mån undviks.