210634-2019 - ResultatSverige-Solna: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Idrotts- och gymnastikmaterial
Referensnummer: KS/2018:283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för idrotts- och gymnastikmaterial för successiva avrop av Solna stads olika verksamheter.
I upphandlingen efterfrågas besiktning av gymnastik- och idrottshallar samt
Montering/service av utrustning. Solna stad söker en leverantör som kan erbjuda ett brett sortiment av produkter som täcker behovet för idrotts- och gymnastikmaterial.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37415000 Friidrottsutrustning, 37441700 Träningsbollar, 37450000 Utrustning för sporter på plan eller bana, 37451000 Utrustning för sporter på plan
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal för idrotts- och gymnastikmaterial för successiva avrop från Solna stads olika verksamheter. Upphandlingen omfattar även service, reparation, montering av utrustning samt besiktning av Stadens idrottsanläggningar.
Upphandlingen omfattar köp av produkter som täcker behovet för idrotts- och gymnastikmaterial, t. ex. fast gymnastikinredning, gymnastikredskap, utrustning för olika bollsporter, friidrottsutrustning, orienteringsutrustning, utrustning för styrketräning/fitness, träningstillbehör mm.
I upphandlingen efterfrågas även som Option, besiktning av gymnastik- och idrottshallar samt montering/service av idrotts- och gymnastikutrustning som måste genomföras av fackmän.
Avtalet gäller för en tidsperiod om två (2) år med ensidig optionsrätt för Staden att förlänga avtalet med ett (1) år vid två tillfällen, d.v.s. sammanlagt högst fyra (4) år.