21066-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Djupfrysta livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Djupfryst
Referensnummer: 19RS136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15896000 Djupfrysta livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av livsmedel inom produktområde djupfryst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av livsmedel inom produktområde djupfryst
Småorderavgifter
För order som understiger 800 kr har leverantören rätt att ta ut en småorderavgift på maximalt 150 kr.
Prislista
En komplett prislista som innehåller samtliga avtalade artiklar ska skickas vid varje prisändringsperiod, oavsett om några prisförändringar skett.
Prisfilen ska innehålla:
· Positionsnummer
· Artikelnummer, ert artikelnummer
· Benämning, er benämning
· Försäljningsenhet, samma som i sortimentsfilen och den enhet som priset avser
· Pris per försäljningsenhet
När filen ankommit i rätt filformat anses avisering av prisförändringarna gjorda och avtalad aviseringstid påbörjas. Inga kommentarer får göras i denna fil.
Sortimentet och priserna är de som ska gälla på ändringsdagen. Har det skett någon ändring av artikeln läggs detta in under rätt positionsnummer och rätt pris i förhållande till försäljningsenheten.
Filen skickas till kunden med samtliga artiklar som omfattas av avtalet, sker ändringar av anbudspris på delar av sortimentet ska samtliga artiklar i anbudet alltid bifogas.