210663-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Optiska fiberkablar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mikro-fiberkabel till bredbandsverksamhet.
Referensnummer: VA-2017-008-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32562000 Optiska fiberkablar
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköping Vatten och Avfall AB är ett aktiebolag som ägs av Norrköpings kommun.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar att leverera optisk fiberkabel (mantlad kabel avsedd för blåsning i 14/10, 16/12, 25/21 eller 40/32 mm slang) till Norrköping Vatten och Avfall AB.
Upphandlingen avser:
Mikrokabel av typ: 12-fiber, 24-fiber, 48-fiber, 96-fiber och 192-fiber.
Fiberkabel av typ: 4-fiber.
Norrköping vatten och avfall AB uppskattar ramavtalets värde till ca 3 500 000 SEK per år. Notera att ramavtalets värde endast är uppskattat och är inte bindande. Norrköping vatten och avfall AB äger rättighet men inte skyldighet att avropa mot tecknat ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44321000 Kabel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen