210715-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Rullstolar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Manuella rullstolar
Referensnummer: DU-UPP18-0026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33193120 Rullstolar
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling.
Denna upphandling avser ramavtal på manuella rullstolar samt tillbehör och reservdelar för successiva avrop, enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten och i bifogade Kravspecifikationer och Mall för upphandlingskontrakt.
Upphandlingen omfattar:
Manuella rullstolar, inklusive leverans.
Tillbehör och reservdelar.
Dokumentation.
Utbildning för hjälpmedelsverksamheten.
Option på utprovningstjänster.
Option på specialanpassningar.
Option på anpassning och inställning.
Support.
Service under garantitiden.
Manuella rullstolar omfattar följande objekt:
— Objekt 5 – Komfortrullstol, två (2) modeller
— Objekt 9 – Komfortrullstol, brukarens behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning, 33193100 Invalidfordon och rullstolar, 33193220 Delar och tillbehör till rullstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Objekt 5 – Komfortrullstol, två (2) modeller.