Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Forskningsprojekt och utredningar inom beteende och brukare gällande kollektivtrafik Människa, Teknik och Organisation (MTO)
Referensnummer: 1918/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster. Utredningar inom kollektivtrafik baserat på det mänskliga beteendet där fokus är säkerhet samt brukarperspektiv. Utredningarna kan handla om utformning av platser, övergångar, tekniska funktioner eller annat kopplat till kollektivtrafiks utformning för infrastruktur och tillhörande attribut.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen