2. Förfarande
Förfarande
Titel: E-arkivlösning med tillhörande tjänster
Beskrivning: Kommunen genomför en upphandling av ett systemstöd för bevarande av digital handling med tillhörande kapacitets- eller förmågehöjning ifråga om egen organisatorisk förmåga att e-arkivera, och inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i denna upphandling. Täby kommun vill med denna upphandling uppnå högre förmåga att e-arkivera. Detta uppnås genom att produkten, e-arkivet, i sig är självförklarande och självförsörjande så att aktuella lagkrav, formkrav och ingående formalia vid ett digitalt långtidsbevarande uppnås utan särskilda förkunskapskrav på teknisk förmåga. E-arkivprodukten ska för ovan ändamål vara begriplig och leverantören ska, i de fall produkten inte är självförklarande och självförsörjande, erbjuda stöttning i nyttjandet tills vi kan använda den självständigt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72252000 Dataarkivering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99576:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster