210733-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Diagnostiska artiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kirurgiska och Diagnostiska Instrument
Referensnummer: HSN/630/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33124130 Diagnostiska artiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen bjuder in för upphandling av kirurgiska och diagnostiska instrument som innefattar produkter som används inom akutsjukvård, specialistvård, primärvård och hemsjukvård.
Produktområden: manuella blodtrycksmätare, digitala blodtrycksmätare, stetoskop, öra-, näsa- halsprodukter, rostfria instrument, engångsartiklar i plast, rektala och gynekologiska förbrukningsartiklar samt gynekologiska provtagningsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 620 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Hudstans Pos. 1- 6
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124130 Diagnostiska artiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33169000 Kirurgiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hudstans Pos. 7
Del nr: 2
Sårslev Pos. 8-10
Del nr: 3
Ringcurette Pos. 11-12
Del nr: 4
Knivblad Pos. 13-17
Del nr: 5
Skalpell plast med blad Pos. 18-21
Del nr: 6
Säkerhetsskalpell Pos. 22-26
Del nr: 7
Knivblad för suturborttagning Pos. 27
Del nr: 8
Inkontinensdisk och inkontinensring Pos. 28-33
Del nr: 9
Prolapsring Donut Pos. 34-36
Del nr: 10
Prolapsring utan membran Pos. 37-46
Del nr: 11
Prolapsring med membran Pos. 47-53
Del nr: 12
Cervixdilator Pos. 54
Del nr: 13
Vaginalspekulum självhållande Pos. 55-57
Del nr: 14
Vaginalspekulum och vaginal depressor Pos. 58-59
Del nr: 15
Spiralutdragare Pos. 60
Del nr: 16
Cellprovtagningsborste Combi Pos. 61
Del nr: 17
Cellprovtagningsborste Standard Pos. 62
Del nr: 18
Cellprovtagningsborste Cytobrush Pos. 63
Del nr: 19
Öronoliv Standard Pos. 64
Del nr: 20
Håravkortare Pos.65
Del nr: 21
Batteriladdare till befintlig håravkortare Pos. 66
Del nr: 22
Blad till befintlig håravkortare Pos. 67
Del nr: 23
Rakbladshuvud Pos. 68
Del nr: 24
Munspatel flergångs Pos. 69
Del nr: 25
Stämgaffel med och utan dämpare Pos. 70-71
Del nr: 26
Signalur Timer Pos. 72
Del nr: 27
Stasband Pos. 73
Del nr: 28
Reflexhammare Pos. 74
Del nr: 29
Instrument olja Pos. 75
Del nr: 30
Ultraljudgel Pos. 76
Del nr: 31
Ultraljudsgel Pos. 77
Del nr: 32
Applikationspinne, tungspatel, öronpinne i trä Pos. 78-81
Del nr: 33
Öronpinne stål Pos. 80-81
Del nr: 34
Glidslem Pos. 84
Del nr: 35
Förbindelseslang Pos. 85-86
Del nr: 36
Käkspolningsset Pos. 87
Del nr: 37
Borste för instrumentrengörning Pos. 88
Del nr: 38
Agraffbortagare Pos. 89
Del nr: 39
Pincett engångs Pos. 90
Del nr: 40
Skalpell till myringotomi Pos. 91
Del nr: 41
Peang Pos. 92-96
Del nr: 42
Pincett Pos.97-101
Del nr: 43
Sax Pos.102-105
Del nr: 44
Avdelningsinstrument Pos. 106-120
Del nr: 45
Rektal, diagnostiska instrument Pos. 121-125
Del nr: 46
Rektal bollpump Pos. 126
Del nr: 47
Del nr: 48
Örontratt, engångs Pos. 128-131
Del nr: 49
Örontratt till siegelblåsa Pos. 132-138
Del nr: 50
Blodtrycksmätare Pos.139-143
Del nr: 51
Automatisk blodtrycksmätare Pos.144-145
Del nr: 52
Blodtrycksmanschetter till befintliga automatiska blodtrycksmätare Pos. 146-148
Del nr: 53
Termometer mätområde panna Pos. 149
Del nr: 54
Termometer mätområde öron Pos. 150
Del nr: 55
Termometer mätområde rektalt Pos. 151
Del nr: 56
Termometerskydd till befintliga örontermometrar Pos. 152
Del nr: 57
Stetoskop Pos. 153-155
Del nr: 58
Stetoskop Pos. 156-158
Del nr: 59
Otoskop Pos. 159-160
Del nr: 60
Otoskop/oftalmoskop set Pos. 161
Del nr: 61
Otoskop och oftalmoskop Pos. 162-163
Del nr: 62
Seromaset Pos.165
Del nr: 63