2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunikationsutrustning
Beskrivning: Myndigheten för civilt försvar har behov av att kunna skicka säker datatrafik parallellt på flera dataförbindelser. Myndigheten upphandlar därför ramavtal avseende kommunikationsutrustning i form av Router med integrerade Modem för Datakommunikation som ska användas i tjänster med mycket höga krav på IT-säkerhet. Lösningen ska ge en mycket stabil transmission och kunna nyttja de på driftplatsen tillgängliga förbindelserna, såsom Mobilnät och fasta förbindelser.
Intern identifierare: 26/6
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32424000 Nätinfrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Mängd: 20 stycken