210818-2018 - ResultatSverige-Charlottenberg: Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läromedel
Referensnummer: UH-2018-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudet skall omfatta inköp och leverans av Läromedel med tillhörande media, till förskola, grundskola (inkl särskola), gymnasieskola, kommunala vuxenutbildningen, KY-utbildning samt facklitteratur till kommunernas övriga förvaltningar och bolag under avtalstiden.
Uppdraget omfattar samtliga titlar från aktuella förlag, men även andra typer av läromedel såsom CD, DVD, webbaserade läromedel, elektroniska böcker samt utländsk litteratur mm. Uppdraget omfattar även kurslitteratur för lärare.
Följande kommuner deltar i upphandlingen, Arvika kommun, Eda kommun, Filipstads kommun, Forshaga kommun, Grums kommun, Hagfors kommun, Hammarö kommun, Karlstads kommun, Kils kommun, Kristinehamns kommun, Munkfors kommun, Sunne kommun, Säffle kommun, Torsby kommun, Årjängs kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen