2. Förfarande
Förfarande
Titel: Externt beredskapslager livsmedel
Beskrivning: Försvarsmakten vill öka försörjningstryggheten genom att teckna avtal för externa beredskapslager med livsmedel. Beredskapslager är den förrådshållning som byggs upp i fredstid för att tillgodose samhällets/Försvarsmaktens behov vid kriser och krig. Denna upphandling omfattar lagerhållning och omsättning av livsmedel i externa beredskapslager. Detta behov kan fördelas mellan en eller flera leverantörer och lager med spridning i landet. I händelse av kris eller krig ska Försvarsmakten äga rätt att köpa de lagerhållna livsmedlen.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92322:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel