21093-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Järnsulfat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnsulfat (II) för simultanfällning av avloppsvatten
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24313125 Järnsulfat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av järn (II) sulfat FeSO4*7H2O (Heptahydrat) som fällningskemikalie i den kemiska reningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avsikten med upphandlingen är att teckna ett flerårigt ramavtal.
Uppskattad årsvolym är ca. 3 000 - 4 000 ton järn (II) sulfat.