210983-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Kontorsstädning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård GSF
Referensnummer: D-2020-203214
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919200 Kontorsstädning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar lokalvårdsarbeten vid tre av LFVs administrativa kontorslokaler samt en option gällande lokalvårdsarbeten i en lokal som eventuellt ska hyras.
Lokalvårdsarbetet ska normalt utföras under dagtid helgfria vardagar. Visst extra lokalvårdsarbete kan även förekomma på helger/helgdagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets omfattning
Säkerhetsskyddad upphandling med säkerhetsskyddsavtal
Antagen anbudsgivares personal kan komma att komma i kontakt med säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter i säkerhetsskyddsklassen konfidentiell eller högre och/eller att anbudsgivarens personal, då arbetet utförs i LFVs lokale, får tillgång till säkerhetskänslig verksamhet av motsvarande betydelse för Sveriges säkerhet. För uppdraget erfordras att antagen anbudsgivare har tecknat ett säkerhetsskyddsavtal med LFV. Mer information om detta kommer i anbudsförfrågan.
Ekonomisk och finansiell kapacitet
Anbudsansökande ska ha en för uppdraget tillräcklig ekonomisk och finansiell styrka för att LFV ska kunna anta att efterfrågade tjänster kommer att kunna erhållas under hela kontraktstiden.
LFV bedömer att detta uppdrag innebär att anbudsansökande för den senaste treårsperioden ska kunna visa en tillräcklig omsättning till vår bedömda beställningsvolym samt att anbudsansökande ska ha minst riskklass 3 enligt UC eller motsvarande riskklassificering från annat kreditupplysningsföretag. En fullständig kreditupplysning från oberoende institut ska bifogas nedan.
I de fall riskklassificering inte kan utfärdas ska anbudssökaren styrka sin ekonomiska ställning på annat sätt. Anbudssökaren ska på LFVs begäran skicka in uppgifter som behövs för att bedöma dennes ekonomiska förutsättningar, exempelvis årsredovisning, balansräkning eller ekonomisk plan. Utifrån inkomna uppgifter gör LFV en bedömning av anbudssökarens ekonomiska ställning. I de fall en anbudssökarens ekonomiska ställning garanteras av moderbolag/annan garant ska intyg om detta bifogas anbudsansökan och vara undertecknat av behörig företrädare för moderbolaget/garanten.
Anbudsansökaren ska under de tre senaste åren uppvisa en genomsnittlig årsomsättning om minst 20 MSEK. Årsredovisning för de tre senaste åren ska bifogas nedan.