211001-2017 - ResultatSverige-Eskilstuna: Kaffe
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffe.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östra Mellansverige.
Nuts-kod SE12 Östra Mellansverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av Kaffe till Landstingen Västmanland och Sörmland.
Upphandlingen avser ramavtal på Kaffe i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget avseende livsmedel till Landstinget Sörmland och Landstinget Västmanland.
Landstinget Sörmland:
Landstinget Sörmlands kaffe-avtal gäller till en början för kaffe till köken. Kaffemaskinerna får sitt kaffe av maskinleverantören. När nuvarande avtal för kaffemaskiner upphör kommer även kaffemaskinernas kaffe köpas in genom detta avtal.
Landstinget Västmanland:
Landstinget Västmanland och Uppsala läns landsting bildade under 2009 en gemensam nämnd för kostproduktion och leverans till de 2 landstingen. Landstinget Västmanland är värdlandsting för den Gemensamma kostnämnden. Allt kaffe till Landstinget Västmanland går genom detta avtal.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15861000 Kaffe, 03131100 Kaffebönor, 15861100 Rostat kaffe
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.