211026-2020 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Betalväxel
Referensnummer: TN 2017-0467
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landsting har genom trafiknämnden beslutat att genomföra en upphandling av betalväxel för e-handel. Uppdraget omfattar betalväxel som tjänst. Betalväxeln ska hantera biljettköp (både enstaka ordrar och prenumerationstjänster) samt köp av produkter kopplade till biljettköp. Slutkunderna inkluderar privatpersoner och i enstaka fall skolor och företag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48442000 Programvara för finansiella system, 48444100 Faktureringssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72232000 Utveckling av transaktionsbehandlingsprogram och kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar betalväxel som tjänst. Betalväxeln ska hantera biljettköp (både enstaka ordrar och prenumerationstjänster) samt köp av produkter kopplade till biljettköp. Slutkunderna inkluderar privatpersoner och i enstaka fall skolor och företag. Komplett information över vad som ingår i tjänsten kommer att finnas i upphandlingsdokumentet som distribueras till kvalificerade anbudsökande.
Som en indikation kan anges att transaktionsvolym för perioden 2016 var cirka 7 miljoner transaktioner vid privatförsäljning via mobil och cirka 650 000 transaktioner via e-handel på webb. Beställaren förbinder sig inte att utnyttja viss mängd/volym.