211044-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Läkemedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel på rekvisition 2019, SLL450 - Vätsketerapi och nutrition
Referensnummer: LS 2018-0537
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser successiva leveranser av läkemedel inom ATC-kod B05 till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser. Dessutom har TioHundra AB, Region Gotland, äldreboenden samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
Upphandlingen avser en delmängd av de läkemedel som avses upphandlas inför 2019. Omfattning och beskrivning av efterfrågade läkemedel/positioner i upphandlingen framgår av upphandlingsdokumenten.