211053-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: KS2018/9177 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal kring kommunikations/marknadsföringstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22210000 Tidningar, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79822500 Grafisk formgivning, 79960000 Foto- och tillhörande tjänster, 92120000 Film- eller videodistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten
Upphandlingen avser ramavtal kring kommunikations/marknadsföringstjänster. Upphandlingen omfattar bland annat:
Grafisk formgivning enligt upphandlande myndigheters grafiska profiler.
Grafisk och teknisk produktion för tryck och digital användning.
Foto enligt upphandlande myndigheters grafiska profiler.
Copywriting – produktion av kommunikativa och målgruppsanpassade texter till olika former av marknadsförings- och informationsmaterial. Redigering och språkgranskning ingår också.
Film och animation enligt upphandlande myndigheters grafiska profiler.
Koncept och idéer för kampanjer samt strategier i enlighet med upphandlande myndigheters varumärken.
Strategier och koncept för Sociala medier enligt upphandlande myndigheters varumärken.
MålgrupperMålgrupper för kommunikationsinsats kan vara boende, besökare, näringsliv (lokalt, nationellt och internationellt), chefer, medarbetare, media, opinionsbildare och andra intressenter.
Uppdragens ekonomiska ramInsatser ska ofta genomföras inom strama ekonomiska ramar. Den stora utmaningen ligger i att finna de kreativa och effektiva lösningarna.