21106-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Tryckta böcker
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av litteratur till förskolorna
Referensnummer: 18/125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22110000 Tryckta böcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av boktitlar samt tillhörande distribution inom ramen för Kulturrådets satsning på läsfrämjande insatser i förskolan.
Avtalsperiod
Avtal är giltigt från undertecknande och löper under 12 månader. Kulturrådet har därefter ensidigt rätt att förlänga avtalet en (1) eller flera gånger upp till maximalt två (2) år från avtalets undertecknande.
Beräknad uppdragsstart är december 2018.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt 6 kap. 2 § lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22113000 Biblioteksböcker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen