211102-2018 - PlaneringSverige-Söderhamn: Trafikreglerutrustning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikstyrning Gavlehov
Referensnummer: 7561
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34962000 Trafikreglerutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg planerar en upphandling av Trafikstyrning för området vid Gavlehov för Gävle kommun.
OBS! detta är en planerad upphandling, innehåll & tidsplan kan komma att ändras fram till annonsering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34962000 Trafikreglerutrustning, 34992100 Upplysta trafikskyltar, 34996100 Trafikljus, 35262000 Signalutrustning för trafikledning vid väg- och spårkorsningar, 45316210 Installation av trafikregleringssystem, 45316213 Installation av utrustning för trafikdirigering, 63712700 Trafikkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen