211134-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel utemiljö
Referensnummer: SPF2018-015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialfastigheter genomför under våren 2018 två upphandlingar avseende Markskötsel. Entreprenaderna innebär tillsyn och skötsel året om av markområden, trädgårdar, vägar och andra utomhusanläggningar enligt specificerade funktionskrav och specifika objektbeskrivningar. Denna andra upphandling omfattar 27 olika fastigheter fördelade på 16 zoner. Skötselplaner publiceras senast 31.5.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen