211149-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Avhjälpande underhåll 2018-2020
Referensnummer: 2018-00279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Fyra Ramavtal för Avhjälpande underhåll.
Entreprenaden omfattar att under ordinarie arbetstid tillhandahålla mottagning av felanmälan från Bs ärendehanteringssystem, upprätthålla beredskap och utföra avhjälpande underhåll inom det förvaltade fastighetsbeståndet.
Upphandling gäller för fyra avtalsområdena och den anbudgivara som vunnit ett område kan inte vinna flera.
Förvaltningsområde FO 7.
Förvaltningsområde FO 5-6.
Förvaltningsområde FO 4-3.
Förvaltningsområde FO 1-2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45443000 Fasadarbeten, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen