211157-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Programvara för kassasystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biljettsystem för kommunens evenemang
Referensnummer: 18/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48110000 Programvara för kassasystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Partille kommun inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna avtal gällande ett biljettsystem för Kultur- och fritidsförvaltningens evenemangsverksamheter.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av ett användarvänligt webbaserat system för biljetthantering med tillhörande kassasystem samt service och support.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 48445000 Programvara för kundhantering, 48481000 Programvara för försäljning eller marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens omfattning.
Kultur- och fritidsförvaltningen, Partille kommun, upphandlar ett biljettsystem/biljetthanteringssystem för egna evenemang i Partille arena, Kulturum samt för att hantera simskolebokningar.
Till biljettsystemet ska ett tillhörande dedikerat kassasystem för biljettförsäljning på plats finnas.
Omfattning.
Antal biljetter i Partille arena: cirka 3 000 biljetter fyra gånger om året.
Antal biljetter i Kulturum: cirka 4 000 biljetter/år.
Antal biljetter simskola: cirka 430 biljetter/år.
Övriga: Fritidsgårdar, Jonsereds trädgårdar, kulturskolan - cirka 300 biljetter/år.
Kommunen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.