Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
Avsnitt I: Upphandlande myndighet
Namn och adresserOfficiellt namn: Torsby kommun
Nationellt registreringsnummer: 212000-1777
Postadress: 1,Strategiavd
Ort: Torsby
Nuts-kod: SE Sverige
2. Hus-/byggnadskonstruktion
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er)
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Plats för utförandeNuts-kod: SE Sverige
Beskrivning av upphandlingen
ÖVERSIKTLIG INFORMATION OM OBJEKTET.
Upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för utförande av uppdrag av varierande storlek.
Upphandlingen innefattar konsultkategori: HUS/BYGGNAD/ANLÄGGNING. Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier, programarbeten och förprojektering till utbyggnadsskedet och besiktning.
Beställaren avser att avropa konsulttjänsterna för Hus/byggnad i samband med:
Beställaren avser att även kunna avropa konsulttjänsterna för Anläggning.
TilldelningskriterierKvalitetskriterium - Namn: Erfarenhet / Viktning: 20 %
Kvalitetskriterium - Namn: Erfarenhet att leda / Viktning: 20 %
Kvalitetskriterium - Namn: Referenser / Viktning: 30 %
Pris - Viktning: 60 %
Information om optioner
Option: nej
Information om EU-medel
Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej
Kompletterande upplysningar
Benämning på upphandlingen
5. Värme- och sanitetsprojektering
Del nr: 5
Ett kontrakt/delkontrakt tilldelas: ja
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 2
Kontraktet har tilldelats en grupp av ekonomiska aktörer: nej
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: SWECO Structures AB
Nationellt registreringsnummer: 556140-9557
Postadress: Sandbäcksgatan 1
Ort: Karlstad
Postnummer: 65469
Land: Sverige
Telefon: +46 702792653
Uppdragstagaren är ett litet eller medelstort företag: ja
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 88 000,00 SEK
Information om underentreprenader
Avsnitt V: Kontraktstilldelning
Benämning på upphandlingen:
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: WSP Sverige AB
Nationellt registreringsnummer: 556057-4880
Postadress: Box 117
Postnummer: 651 04
Telefon: +46 10-7225691
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 76 400,00 SEK
Information om anbudenAntal mottagna anbud: 3
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: Henrik Adolfssons Ingenjörsbyrå AB
Nationellt registreringsnummer: 559033-2697
Postadress: Köpmannagatan 2
Postnummer: 65226
Telefon: +46 702658754
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 63 360,00 SEK
Uppdragstagarens namn och adressOfficiellt namn: SWECO Systems AB
Nationellt registreringsnummer: 556030-9733
Postnummer: 65109
Telefon: +46 730-835033
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 93 360,00 SEK
Ort: karlstad
Postnummer: 65104
Telefon: +46 107225774
Upplysningar om kontraktets/delens värdeKontraktets/delens totala värde: 72 400,00 SEK