211240-2023 - ResultatSverige-Åkersberga: Vattenreningskemikalier
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal: Kolkälla/Etanol för reningsverk
Referensnummer: 604017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24958300 Slamkemikalier, 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tillhandahållande och leverans av kolkälla/Etanol till Margretelunds avloppsreningsverk i Österåkers kommun. Uppskattningsvis kommer det förbrukas cirka 120 000 liter fiktivt räknat utifrån 99,9%-ig vol etanol per år.