211319-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Mötes- och konferenstjänster på hotell
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kurs- och konferensanläggningar 2018
Referensnummer: 18/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar olika delar av Sverige och är därför indelad i 63 olika geografiska områden, se bilaga 2 Pris och Behovsbilaga, flik 4 Geografiska områden. Upphandlingen omfattar konferensanläggningar med och utan övernattning (se delområden i punkt 2.3).
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med flera konferensanläggningar av varierande storlek och i olika geografiska områden, för att tillgodose SKLs behov av konferenstjänster. SKL avser teckna ramavtal för konferenser med och utan logi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-63
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55100000 Hotelltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar olika delar av Sverige och är därför indelad i 63 olika geografiska områden, se bilaga 2 Pris och Behovsbilaga, flik 4 Geografiska områden. Upphandlingen omfattar konferensanläggningar med och utan övernattning (se delområden i upphandlingsdokumenten punkt 2.3).