Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markarbeten Vasagatan
Referensnummer: T2020-01060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ombyggnad av Vasagatan. Arbetena omfattar markarbeten för gatuupprustning innefattande körbanor, cykelbanor, gångbanor, markvärme, dagvattenbrunnar, trädplantering, markutrustning, schakt- och kanalisation för ny belysnings- och trafiksignalanläggning, el och kommunkationsnät m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 85 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45236000 Markanläggning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen