Denna upphandling omfattar medicinska rådgivare (MR) inom område Dermatologi.
Antal utlåtande under första avtalsåret (2024) uppskattas till 405 stycken med uppskattad ökning om ca 6 % (efterföljande avtalsår). Löf upphandlar ramavtal och vid behov görs successiva beställningar av utlåtande. Löf:s behov avgör faktiskt antal utlåtande under avtalstiden. Ramavtal träder i kraft från och med 2024-01-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85121200 Medicinska specialisttjänster, 66515000 Skadeförsäkringar, 66516000 Ansvarsförsäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen