21137-2020 - ResultatSverige-Linköping: Kliniska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mikrobiologiska torrsubstrat
Referensnummer: UC-2017-391
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33698000 Kliniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser mikrobiologiska torrsubstrat.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden: Område 1: Mueller Hilton agar (för plattor med blod)Område 2: Mueller Hilton agar (för plattor utan blod)Område 3: Columbia blood agar baseOmråde 4: Columbia blood agar B.EHOmråde 5: GC agar baseOmråde 6: Fastidius anaerobagarOmråde 7: XLD agarOmråde 8: Cambylobacter blodfri selectiv agarOmråde 9: Sabouraud Dextros agarOmråde10: Charcoal agarOmråde 11: Chromagar Staph AureusOmråde 12: Brilliance UTI agarOmråde 13: Chromagar CandidaOmråde 14: Chromagar MRSAOmråde 15: Chromagar STECOmråde 16: Chromogen VRE agar
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33698100 Mikrobiologiska kulturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen