211388-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni, växel och operatörstjänster
Referensnummer: UHN.2018.35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser telekommunikationstjänster för ett gemensamt avtal för nedanstående organisationer:
— Gislaveds kommun,
— Gnosjö kommun,
— Värnamo kommun,
— samt två kommunala bolag.
Följande objekt omfattas av upphandlingsprojektet:
— Kommunikationsplattform(ar) inkl. funktionalitet och fasta telefoner,
— Fasta operatörstjänster och mobila operatörstjänster telefoni,
— Stödverktyg för teleadministration (anknytningsadministration, beställning, leverans, statistik etc.),
— Telefonkonferens,
— Integration mot utvalda affärssystem, i första hand synkronisering av mobil-telefoner mot e-post, telefonkatalog samt kalender,
— Förstärkning av mobil täckning med inomhusnät, där så krävs,
— Implementation,
— Service och support,
— Utbildning,
— Effektiva samverkansformer.
Följande områden ingår inte:
— Mobila terminaler och tillbehör,
— Licenser för Skype for Business.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64214200 Telefonväxeltjänster, 32543000 Telefonväxlar, 32546100 Digitala telefonväxlar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen