211403-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grävmaskinstjänster
Referensnummer: TN 2018/1046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser inhyrning av grävmaskiner med maskinförare för drift-, underhålls- och anläggningsarbeten till Kristianstads kommun med förvaltningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen