Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad för dragtester på belysningsstolpar och belysningsmaster inom Helsingborgs stad
Referensnummer: 947/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 73430000 Test och utvärdering
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs stad avser att göra en upphandling av ramavtal för dragtester på testobjekt, belysningsstolpar och belysningsmaster, inom projektet Framtidens belysning och IoT.
Inom projektet Framtidens belysning och IoT, ska ca 30 000 ljuspunkter bytas men också dåliga stolpar och fundament. För att säkerställa vilka stolpar och master som behöver bytas och vilka stolpar och master som kan stå kvar behöver Staden göra dragtester på huvuddelen av förekommande stolpar och master. Beställning av dragtest sker via Avrop. Dåliga fundament upptäcks oftast i samband med dragtester eller tillsyn.
Stolpar och master som ska dragtestas befinner sig inom hela Helsingborg Stad. Detaljerade kartor tas fram i samband med Avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71631000 Teknisk besiktning, 71632000 Teknisk provning, 71632200 Oförstörande provning, 73430000 Test och utvärdering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 20/03/2023Slut: 19/03/2027
Detta kontrakt kan förlängas: nej